DOLAR

32,6628$% 1.19

EURO

34,9316% 0.06

GRAM ALTIN

2.430,77%1,68

ÇEYREK ALTIN

3.915,00%0,23

BİST100

10.563,38%1,65

BİTCOİN

2190780฿%0.3914

a

Veteriner Hekimler Sağlık Çalışanı Kapsamında Değerlendirilmek İstiyorlar

Veteriner hekimler, ülkede zoonotik yani hayvandan insana geçen hastalıklara karşı mücadele etmelerine rağmen sağlık çalışanı olarak görülmediklerini eleştiriyor. Veteriner hekimler, hayvan sağlığının olmadığı yerde insan sağlığından söz etmenin mümkün olamayacağını bu sebeple, veteriner hekimlerin tıpkı beşeri hekim, eczacı, diş hekimi gibi sağlığa hizmet ettiklerini ve sağlık alanı içerisinde değerlendirilmeleri gerektiğini söylüyor.

Tüm dünyada etkisini ölümcül boyutlarda gösteren covid-19 salgını yayılmaya devam ederken hekimler de aşı geliştirebilmek için insanüstü bir çaba sarfediyor. İki Türk veteriner hekim, koronavirüse karşı geliştirilecek aşının ilk basamağı olan virüsü izole etmeyi başardı. Bu başarı, daha önce hayvandan insana bulaşan birçok hastalığın önüne geçen, veteriner hekimlerin önemini bir kez daha ortaya koydu.

ad768x90

İNSAN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ BÜYÜK BAŞARILARIN ARKASINDA VETERİNER HEKİMLER DE VAR

Virüsü izole etmeyi başararak her kesimin takdirini toplayan Aykut Özdarendeli ve Aykut Özkul’un veteriner hekimi olması, Aykut Özdarendeli’nin daha önce de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin aşısını bulup tüm haklarını Sağlık Bakanlığı’na devretmesi gibi önemli çalışmaların arkasında veteriner hekimlerin olması, uzun süredir tartışılan bir konuyu yeniden gündeme getirdi. Veteriner hekimler hayvandan insana geçen hastalıklara karşı mücadele etmelerine rağmen sağlık çalışanı olarak görülmemelerinin haksızlık olduğunu düşünüyor.

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINA VETERİNER HEKİMLER DE DAHİL EDİLMELİ

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, “Koronavirüs gündeme geldiğinde veteriner hekimlerin de konuya dahil edilmesi gerektiğini beyan ettik. Veteriner hekimlik önemli bir meslektir. Asıl amacı insan sağlığına hizmet etmektir.

Sağlıklı gıdanın tüketilmesinde, hayvanlardan insanlara geçen hastalıkların önlenmesinde veteriner hekimlerin önemli bir rolü bulunuyor. Ancak ülkemizde yasal düzenlemelerde, kamuda çalışanların mesleki hakları, kliniksel çalışanların mesleği icra ederken karşılaştıkları problemler var.

ad768x90

Köylerde savunmasız bir şekilde şiddetle karşılaşıyorlar. Kasımdan bu yana şiddet had safhaya ulaştı. Bir kanuni düzenlenme lazım. Sağlıkta Şiddet Yasası’nın içine veteriner hekimlerin de dahil edilmesi gerekir. Ayrıca sağlık çalışanları grubunda yasal olarak değerlendirilmemiz gerekiyor. 1219 sayılı kanun var, beşeri hekimler bu kanun kapsamında özlük haklarını alıyor. Beşeri hekimler yılda 2 defa fiili hizmet zammı alabiliyor. Veteriner hekimler bunun dışında tutuldu. Veteriner hekimlere negatif bir yaklaşım var bunun önüne geçilmeli.”

YIPRANMA PAYI

Veteriner hekimlerin, hizmetlerini köy ve ahır şartlarında zorlu bir çalışma ortamında yaptıklarını, 200 den fazla zoonoz hastalık riski altında bulunduklarını, birçok hekimin hayvan ısırmalarında ve darbelerinde yaralanmalara maruz kaldığını belirten Antalya Veterinerler Odası Başkanı Muammer Saygılı, “Ülkenin en ücra köşesine kadar, zor şartlarda hizmet götüren ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda “Sağlık Hizmetleri Sınıfında” yer alan; hayvan sağlığı ve gıda güvenliğinde; halk sağlığının filtresi görevini yürüten veteriner hekimlerinde 5510 sayılı kanunda yapılacak değişiklikte, beşeri sağlık hizmetleri ile birlikte değerlendirilmesi gerekir. Sağlık Bakanımız, sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi ile ilgili düzenlemeleri içeren torba yasa tasarısı kapsamına sağlık hizmetleri sınıfında yer alan veteriner hekimlerde dâhil edilmelidir.” dedi.

“VETERİNER HEKİMLER SAĞLIK ÇALIŞANIDIR” KAMPANYASI

Sosyal medyada veteriner hekimlerin sağlık çalışanı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine dair kampanya başlatıldı. Kampanyaya destek mesajları yağıyor:

– İnsan, hayvan, çevre sağlığı yoktur tek sağlık vardır! Tüm dünyada veteriner hekimler, toplum sağlığı hizmetlerinin vazgeçilmez bileşenidir.

– Veteriner hekimlerin insanlık için ne kadar önemli bir rol üstlendiklerini görmezden gelenlere ders niteliğinde bir başarı bu. Umarım veteriner fakültesi enflasyonunu düşüren ve eğitim kalitesini yükselten tedbirler alınmasına vesile olur.

– Veteriner hekimler, Sağlık Bakanlığı’nda çalışmalı. Halk sağlığının olmazsa olmaz unsuru veteriner hekimlerdir ve sağlık çalışanlarından ayrı tutulamaz.

https://twitter.com/fatimanur_03/status/1249698642962853888?s=20

ad768x90
ad768x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (1)

Sıradaki haber:

TAGEM Covid-19 Aşı Geliştirme Çalışmalarına Katıldı

HIZLI YORUM YAP