DOLAR

31,3274$% 0.29

EURO

33,9113% 0.1

GRAM ALTIN

2.060,61%0,39

ÇEYREK ALTIN

3.463,00%0,17

BİST100

9.213,16%0,21

BİTCOİN

1926880฿%-1.39712

a

TMO Vadeli Arpa Satışlarına Başladı! İşte Buğday, Mısır, Arpa ve Yulaf Fiyatları

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO),  arpa satışlarında, öncelikle deprem yaşanan bölgelerdeki besici ve yetiştiricilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde fark alınmadan 90 gün vade uygulayacak. Şubat ayında piyasaya müdahale amacıyla 221 bin ton arpa satışı yapan TMO, Mart ayında satılacak arpa miktarını 253 bin tona çıkardı. TMO, diğer yandan, buğday, mısır, arpa ve yulaf satış fiyatlarını da açıkladı.

Buğday, arpa ve mısır fiyatlarının yükselmesi üzerine piyasadaki spekülatif fiyat hareketlerinin önüne geçmek için Ocak ayında piyasaya müdahale amacıyla giren Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Mart ayında satışlara devam edeceğini duyurdu. Buğday, arpa ve mısır satış miktar ve fiyatlarını açıklayan TMO, Mart ayında diğer aylardan farklı olarak çavdar/yulaf satışına da başladı. Buğday, arpa ve mısırın satış fiyatlarında bir değişikliğe gidilmezken, satılan miktarlar değişti. Şubat ayına göre Mart ayında satışa çıkarılan ekmeklik ve makarnalık buğdayda yaklaşık 30 bin ton düşerken, arpa satışı ise 32 bin ton artırıldı. Mart ayında ilk kez satışa çıkarılan çavdar/yulaf ise 1.275 TL’den satılacak. 

ad768x90

Toprak Mahsulleri Ofisi, vadeli arpa satışına ilişkin açıklaması ise şöyle;

“Gıda ve hayvancılık sektörünün en önemli ham maddelerinden birisi olan arpa üretiminde TMO görev alanına giren diğer ürünlerde olduğu gibi, bu üründe de sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi amacıyla her türlü tedbiri almaktadır.

Piyasalarda oluşabilecek spekülatif fiyat hareketlerinin önlenmesi, besici ve yetiştiricilerimiz başta olmak üzere sektörün ham madde tedarikinde sıkıntı yaşamaması amacıyla 2019 Ekim ayından itibaren arpa stoklarımızın satışı devam etmektedir. 

ad768x90

PİYASA FİYATLARINA GÖRE 100-1500 TL ALTINDA SATIŞ YAPILIYOR 

Bu kapsamda Ocak ayından bugüne kadar arpa satış fiyatlarımız değiştirilmemiş olup Kurumumuzca besici ve yetiştiricilere tonu 1.275 TL’den, piyasa fiyatlarının 100-150 TL altında satış yapılmaktadır.

MART AYINDAN İTİBAREN 90 GÜN VADELİ SATIŞLAR BAŞLIYOR

Mart ayından itibaren öncelikle deprem yaşanan bölgelerimizdeki besici ve yetiştiricilerimizin ihtiyaçları karşılanacak şekilde arpa satışlarında vade farkı alınmadan 90 gün vade uygulanmasına karar verilmiştir.

YETİŞTİRİCİ KREDİ KARTI İLE ÖDEME YAPABİLECEK 

Bunun yanı sıra besici yetiştiricilerimizin, ürün bedellerini kredi/banka kartı ile ödeme yapmaları imkanı da getirilmiştir.

 Kuruluşumuz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da besici ve yetiştiricilerimizin yanında olmaya devam edecektir. 

Talep sahiplerinin hinterlandında bulunduğu Şube müdürlüğüne hayvan sayılarını (kaç baş ve cins) gösteren belge ile birlikte müracaat etmeleri gerekmektedir.

ad768x90
ad768x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Isıtıp Isıtıp Yenen Yemekler Tehlike Saçıyor!

HIZLI YORUM YAP