DOLAR

32,5885$% -0.63

EURO

35,0188% -0.65

GRAM ALTIN

2.435,14%-0,40

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-0,42

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

2117616฿%-1.43292

a

Tarım Bakanlığı Bürokratları Oylarını CHP’den Yana Kullandı!

Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratları oylarını Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana kullandı. Tarım ve Orman Bakanlığı merkez kampüsünde bulunan lojmanlanların bulunduğu sandıklardan 600 oy Kılıçdaroğlu’na, 200 oy ise Erdoğan’a çıktı.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan ve milletvekillerinin yanı sıra ülkenin Cumhurbaşkanı’nın da belirlendiği seçimde, Bakanlık bürokratlarının ikamet ettiği merkez kampüs lojmanlarında sandıktan çıkan oy oranları, görenleri şaşkına çevirdi.

ad768x90

Tarım Bakanlığı’nda bulunan lojmanlardaki 51 Nolu Sandık’tan; 199 oy Kılıçdaroğlu’na, 108 oy Erdoğan’a 52 Nolu Sandık’tan ise; 203 oy Kılıçdaroğlu’na, 98 oy Erdoğan’a çıktı.

Seçim Öncesi Yapılan Atamalar Kılıçdaroğlu’na Yaradı

Seçim sürecine girerken Tarım Reformu Genel Müdürlüğü‘nde, Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı seviyesinde toplu değişiklikler yapılmıştı. Yakın zaman önce Tarım Reformu Genel Müdürü olarak göreve başlayan Burhan Demirok’un, kurum yöneticilerinde ansızın toplu şekilde değişikliğe gitmesi de seçim öncesi pozisyon alınması olarak yorumlandı.

Üst Düzey Bürokratlar Ak Partiye Mesafeli Olanlardan Seçiliyor

Edinilen bilgilere göre Mehmed Mehdi Eker dönemi de dahil, Ahmet Eşref Fakıbaba ve Bekir Pakdemirli dönemlerinde de üst düzey atamalarda Ak Parti’ye mesafeli olan isimler özellikle seçilerek atandı.

ad768x90

Bakanlık kulislerinde konuşulanlara göre; 14 mayıs seçimleri öncesine kadar bulundukları ortamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ve küfürler yağdırıp “Geliyoruz, birilerine hesap soracağız” diye tehditler savuran isimlerin, bürokrat olarak atanması bakanlıkta hayal kırıklığı oluşturdu.

Ak Partili Bürokratlar Fetöcü Yaftasıyla Görevden Alındılar

İddia edilene göre, Tarım Eski Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba döneminde de Ak Parti hassasiyeti olan bürokratlar fetöcü damgası vurularak görevden alındılar. Fakıbaba’nın İyi Parti’li olduğu ve İyi Parti’ye çalıştığını söyleyen bürokratlar henüz seslerini duyuramadan görevlerinden alındı. İlerleyen zamanlarda Fakıbaba’nın Ak Parti’den istifa ederek İyi Parti’den Ankara milletvekili olması da söz konusu iddiaların gerçekliğini kuvvetlendirdi. Aynı türde atamalar ve görevden almaların Mehdi Eker, Ahmet Eşref Fakıbaba, Bekir Pakdemirli döneminde yaşandığı gibi Vahit Kirişçi döneminde de devam ettiği öne sürüldü.

Yapılan toplu şekilde atama ve görevden almalar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aleni ve açıkta küfreden isimlerin toplu şekilde göreve getirilmeleri ve lojman sandıklarından Kemal Kılıçdaroğlu adına kullanılan yüksek sayıdaki oyların, ortaya atılan iddiaların gerçek olduğunun ispatı şeklinde yorumlanıyor.

Yeni Kabinede Görev Almaları Beklenmiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ak Parti hükümetini tarım politikalarına takoz koyarak, sekteye uğrattığı iddia edilen bazı üst düzey Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratlarının atamalarında hangi kriterlerin arandığı akıllarda soru işareti oluştururken, bakan ve atamada etkili bakan yardımcılarının kurulacak yeni kabine sonrası görev almaları beklenmiyor.

Personel İkna Edilemedi

Konuya dair eleştirilerini sosyal medya hesabından dile getiren Gazeteci Cengiz Aksan, Bakan Kirişçi’ye; “Partinizden aday adayı olan kişileri yerlerine dönmelerini beklemeden görevden alma konusunda pek mahir davrandınız oysa. Keşke aynı mahareti kendi personelinizi ikna etme konusunda da gösterseydiniz” diyerek seslendi.

ad768x90
ad768x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (14)
 • Vatandaş
  1 yıl önce
  12 4

  Atamaları yaparken neye göre yapıyorlar belli oldu. Yazık Erdoğan’ın emeklerine

 • Yeni Kabine
  1 yıl önce
  9 3

  İnşallah yeni kabine ile reis operasyonu bizzat kendi yönetir

 • Bakanlık personeli dahil değişikliğe gidilmeli. İnsanların suçu ak partili olmaları mı?

 • Cemil
  1 yıl önce
  10 6

  Tarım reformunda CHP yandaşı iseniz bakanlığın en tatlı adamsınız

 • Ahmet Eroğlu
  1 yıl önce
  8 1

  İllere de degğinin hangi il müdürleri Kılıçdaroğlu gelsin diye bekliyordu ?

 • Personel
  1 yıl önce
  6 2

  Şaka gibi ama gerçek

 • Abdulmuttalip
  1 yıl önce
  5 4

  Haberde Nihat beyin adının geçmemesi taraflı haber yaptığınızı gösteriyor

 • Mehmet
  1 yıl önce
  6 4

  Cumhurbaşkanımıza oy kullanırken gözleri yaşaran, seçim dönemlerinde Reisin adı geçtiğinde tüyleri diken diken olan bir teşkilat var bu alanda. Ama, bilen de yok, kıymet veren de… Bir tane doğru teşkilatçı bir bakan gelmedi bu dönemde. Bir başarı hikayesi hiç mi merak edilmez. Zor zamanlarda yanınızda olanın hiç mi değeri bilinmez. Yangınlar ve çeşitli maniplasyonlarda kimin nerede durduğu, dar imkanlarla dev çalışmalar yapan STK lara teşekkür etme zahmeti gösteremeyen aciz siyasiler, karşı mahallenin eşkiyalarını memnun etme gayretinde olduklarını gördüğümüzde üzüntümüz katlandı. Yaşasın Reis. Kıymet bilmeyen siyasi ve bürokratlara yazıklar olsun…

 • ahmet a
  1 yıl önce
  5 1

  Burhan beyi kim atamış bir de onu araştırın

 • Gıdacı
  1 yıl önce
  3 3

  Evet suçumuz Ak Partili olmak. 21 yıllık siyasi iktidarımızda bürokraside iktidara gelemedik malesef

 • Mustafa
  1 yıl önce
  1 2

  Ne güzel işte tarım bürokrasisini tebrik ediyorum. ikinci turda oylar daha da artacaktır.

 • selçuk
  1 yıl önce
  12 4

  Haberde sapla saman birbirine karıştırılarak algı oluşturulmaya çalışılmış. Tarım Reformunda son dönem atanan kişilerin hiçbiri Bakanlık lojmanlarında oturmuyor. Yapılan atamalar kurum içinden yapılmış doğru atamalardır. Bakanlık dışından konulara vakıf olmayan kişilerin atanmasına alışmış kişilerin bu atamaları beğenmemesi normal.

 • Selman
  1 yıl önce
  9 5

  Selçuk bey doğru yazmış, sapla saman karıştırılıyor. Yeni atanan arkadaşlar içeriden ve liyakat sahibidirler. Hiç biri de lojmanda oturmuyor. Lojmanlarda oturanlar eskiden kalma arkadaşlar algı oluşturulmaya çalışılıyor. Kasıtlı yaptırılmış bir haber.

 • Antima
  1 yıl önce
  3 4

  samanlar gerçek ismini yazsada bilsek

Sıradaki haber:

Tarım ve Orman Bakanlığı Bünyesindeki Geçici İşçiler Kadroya Alınıyor

HIZLI YORUM YAP