DOLAR

32,2053$% -0.22

EURO

35,1156% -0.22

GRAM ALTIN

2.498,17%1,32

ÇEYREK ALTIN

4.035,00%1,11

BİST100

10.643,58%3,14

BİTCOİN

2163261฿%1.4013

a

Erdoğan’ın Yemin Edeceği ve Yeni Kabineyi Açıklayacağı Tarih Belli Oldu!

TBMM’de 2 Haziran Cuma günü milletvekillerinin yemin töreni yapılacak. Cumhurbaşkanı yemini ise takvime göre 3 Haziran Cumartesi günü gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı yardımcılarının ve bakanların yemini ile kabinede devir teslim töreni de 4 Haziran’da olacak.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, kesin seçim sonuçlarının resmen ilan edilmesinin ardından işleyecek sürece ilişkin Twitter’daki hesabından açıklama yaptı. Uçum, YSK’nın milletvekili kesin seçim sonuçlarını bugün Resmi Gazete’ye gönderdiğini ve kesin sonuçların ilan edildiğini anımsattı.

ad768x90

“İLK TOPLANTI GÜNÜNÜ TAKİP EDEN 3 GÜN İÇİNDE YEMİN EDECEK”

Uçum, ilanı takip eden 3’üncü gün saat 14.00’de TBMM’nin toplanacağını belirterek, “Cumhurbaşkanı seçiminin resmi kesin sonuçları ise perşembe günü ilan edilecek ve TBMM Başkanlığı’na bildirimi yapılacak. İlan günü, YSK tarafından düzenlenen Cumhurbaşkanı seçim tutanağı da seçilen Cumhurbaşkanına verilmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulacak. TBMM’nin ilk toplantı gününü takip eden 3 gün içinde de Cumhurbaşkanı, tutanağı teslim alıp yemin edecek” dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZ KÜLLİYE TÖRENİNDEN SONRA KABİNESİNİ AÇIKLAR”

Uçum, bu takvime göre 2 Haziran Cuma günü TBMM’nin en yaşlı üye olan Devlet Bahçeli başkanlığında kendiliğinden toplanacağını ve milletvekillerinin yemin töreni yapılacağını belirtti. Uçum, takvimin devamına ilişkin şunları söyledi: “3 Haziran Cumartesi; TBMM Geçici Başkanı Sayın Bahçeli tarafından genel kurulda cumhurbaşkanı seçim tutanağının seçilen Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a takdimi ve aynı genel kurulda cumhurbaşkanımızın yemini gerçekleşir. Aynı gün yeni Cumhurbaşkanı töreni yeminden sonra Külliye’de yapılır. Yine aynı gün Külliye töreninden sonra cumhurbaşkanımız, kabinesini açıklar. Kabinenin atanmasıyla birlikte, milletvekili seçilmiş cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanların görevi sona erer. Bunlar arasından yeniden atanan olursa o zaman da onların milletvekilliği sona erer.

4 HAZİRAN’DA BAKANLAR İÇİN DEVİR-TESLİM TÖRENİ

4 Haziran Pazar; atanan cumhurbaşkanı yardımcısı/yardımcıları ve bakanlar, TBMM genel kurulunda yemin eder. Aynı gün önceki cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanlar ile yenileri arasında devir-teslim töreni yapılır. Yine aynı gün milletvekili seçilmiş ama yeni atamadan sonra ve devir-teslime kadar ant içmemiş bakanlar devir-teslimden sonra TBMM Genel Kurulunda ant içerek yasama görevine başlarlar.”

ad768x90

ad768x90
ad768x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

13.Cumhurbaşkanı Erdoğan: Öyle Bir Kazandık ki Kimse Kaybetmedi!

HIZLI YORUM YAP