DOLAR

32,6335$% 1.1

EURO

34,9430% 0.1

GRAM ALTIN

2.430,24%1,65

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%0,68

BİST100

10.515,47%1,19

BİTCOİN

2185293฿%-0.07594

a

“Davalar Sonuçlanana Kadar Tercih Sonuçları Açıklanmasın” Talebi

Tarım ve Orman Bakanlığı’na yapılacak 2 bin 347 sözleşmeli personel alımlarında tercih yapmaları Cumhurbaşkanı Kararı ile engellenen kamu personelleri, ilgili yürütme kararının durdurulması ve ÖSYM tercih kılavuzunun hukuksuz olduğu gerekçesiyle Danıştay’a birden fazla dava açtı. Kamu personelleri, geriye dönüşü zor daha fazla mağduriyet yaşanmaması için davalar sonuçlanıncaya kadar tercih sonuçlarının açıklanmamasını istiyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan 2 bin 347 sözleşmeli personel alımları 28 Mayıs 2020 tarihinde sona erdi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2 bin 347 sözleşmeli personel alımına; Cumhurbaşkanı Kararı ile Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda değişiklik yapılarak, Bakanlığın ilgili alımında hali hazırda kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olanların atamalarının yapılamayacağı belirtilmişti. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olan ve yıllardır mevcut atamayı bekleyen, unvan değişikliği yoluyla kendi mesleklerine geçiş haklarını kullanmak isteyen, KPSS’den yüksek puan almış, alanında derece yapmış çeşitli meslek gruplarındaki adaylar, atamalarının yapılmayacağına dair Resmi gazetede yayımlanan karara karşı Danıştay’a yürütmeyi durdurma talepli iptal davaları açtı.

ad768x90

ÖSYM’YE DAVA AÇTILAR

Tarım ve Orman Bakanlığı Sözleşmeli Personel Alım Süreci kapsamında 15 Mayıs’ta yayımlanan ÖSYM 2020/7 tercih kılavuzuna karşı da kamuda çalışan adaylar tarafından Danıştay’a Yürütmeyi Durdurma Talepli iptal davası açılmıştı. Adaylar, tercih süresi devam ederken 20 Mayıs 2020 de ÖSYM’nin 2020/7 tercih kılavuzu içeriğinde değişiklik yaptığını fakat bu konuda kamuoyuna herhangi bir açıklama yada bilgilendirme yapmadığını ifade ediyor. ÖSYM tarafından daha önce benzeri görülmemiş bir uygulama ile resmi gazetede yayımlanan kararda; buna ilişkin bir ifade olmamasına rağmen kamuda çalışanların tercih vermesine yönelik engelleme işleminin hukuksuz olduğu gerekçesiyle, adayların avukatları tarafından mevcut durumun dava dosyalarına ilave edildiği bildirildi.

SONUÇLAR AÇIKLANMASIN TALEBİ

Kamuda çalışan adaylar yaşanan mağduriyetlerin önlenmesi için ÖSYM tarafından yerleştirme sonuçlarının en azından idari yargı mercileri önündeki tedbir talepleri sonuçlanana kadar açıklanmaması talebinde bulundu. Adaylar hem ÖSYM’ye hem de Bakanlığa taleplerini yazılı olarak bildirdiklerini de ifade etti.

2153 Personel Alımına Kamuda Çalışan Adaylardan Büyük Tepki: “Mağdur Ediliyoruz”

ad768x90

ad768x90
ad768x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (4)
 • Hakkımız olanı istiyoruz adalet sağlansın ve bizim mağduriyetimiz giderilsin tekrardan herkes için tercihler alınsın ve adil bir atama olsun

 • Ali
  4 yıl önce
  0 1

  Bu yaptım oldu ya alkış tutanlar birgun kendilerinede bu şekilde yaptım oldunun ucu dokunur. Ya en başından mesela 2018 kpss den önce kamuda çalışan atanamaz diyeceksin hem insanlar boşuna sınava emek verip girmez hemde sınav sonrası ona göre tercih yapar yani alanı dışında tercih yapmaz ki bunu yapabilmen için de 2018 puanıyla atama yapma garantisi vermen lazım oda ayrı Bi konu yada son dakika böyle bir hak gaspı yapmayacaksın bugün bu haksız uygulamaya susarsanız yarın sıra sizede gelir. Bu yapılan uygulamada içeriğe takılmak hakkı gaspedilenlerin yanında vicdan rahatlatmaktir.

 • Mehmet
  4 yıl önce
  1 0

  Kadro yakılmasını teşvik ediyorsunuz.Sizden başka kimse Kadro yakacak memurları destekleyen haber yapmadı. bakan kaç ay önceden 0 ELAMAN alacağını dedi .bir işsiz gencin işine girip onu sonra yapmak mı adalet

 • Ahmet
  4 yıl önce
  1 0

  Şuan binlerce işsiz varken , kamuda hali hazırda çalışanların bu itirazını anlayabilmek gerçekten zor !! Binlerce genç işsiz , siz zaten çalışmaktasınız neden bu itiraz, yıllardır cebi beş kuruş görmemiş insanlar var biraz el insaf lütfen evini geçimdiremeyen muhtaç insanlar var, bi umut bu alımlara umut bağlayan insanlar var bu yapılan itiraz tamamıyla bencilliktir !!

Sıradaki haber:

Tarım ve Orman Bakanlığı 4100 ve 6800 TL Maaşlı Personel Alacak

HIZLI YORUM YAP