DOLAR

32,8466$% 0.04

EURO

35,2101% 0.13

GRAM ALTIN

2.453,58%0,14

ÇEYREK ALTIN

4.026,00%-0,24

BİST100

10.771,36%0,29

BİTCOİN

2044009฿%-3.26059

a

Sağlık Bakanı Koca: İyileşen Vakalarımız Var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Önümüzdeki günlerde iyileşen vakalarımızı günbegün açıklayacağız. İyileşen vakalarımızın fazla olduğunu belirtmek istiyorum.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığındaki Bilim Kurulu Toplantısı ardından açıklama yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınına ilişkin düzenlenen Bilim Kurulu toplatısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Covid-19 vakalarının tüm Türkiye’ye yayıldığını söyledi.

ad768x90

Koca’nın açıklamalarından satır başları:

“Önce yurt dışı öyküsü olan temaslı kişilere test yapılması kararlaştırıldı. Artık virüs ülkeye de girdiğine göre semptom gösteren herkese test yapılıyor. Tarama kitiyle test sayısının üst noktalara çıkacağını düşünüyorum”

“Kit açısından sorunumuz yok. Bundan sonraki süreçte bu taramalar daha çok artmış olacak”

ad768x90

Hiçbir kitten, hiçbir laboratuvar testinden ücret almıyoruz, almayacağız, kimsenin de almasına müsaade etmeyeceğiz”

“Sağlık personelimiz içinde sonucu pozitif olan vakalarımız var”

“(Ölenlerin yaş aralığı) 91 yaşa kadar var, 60’ın altında iki hasta var yani 50-60 arası, onun dışındaki bütün hastalar 61’in üzerinde”

“Bilim Kurulunda çarşamba günü eğitim konusunu gündeme alacağız”

“(Sokağa çıkma yasağı) Herkes kendi Olağanüstü Hal’ini ilan edebilir. Bunu illa devletin ilan etmesi gerekmiyor”

“Çin’den olumlu sonuç veren ilaç da bu sabah geldi. Yoğun bakım şartlarında tedavisi devam edenlere uygulanmaya başladı. Bu ilacın ne kadar etkili olduğunu görmüş olacağız”

“İyileşen vakalarımız var. İyileşen ve iyileşmekte olan hastalarımızın fazla olduğunu belirtmek istiyorum”

“Yaşlılar sokağa çıkma yasağına uymalı”

“Koronavirüse karşı ortaya koyduğumuz dayanışmanın dünyada örneği yok”

“Sağlık personellerinin ek ödemelerinin tavan yüzde 100 oranında olacağını ilan etmek istiyorum”

“Sağlık malzemelerin ihracatı durdurulmuştur. Türkiye’de üretilen maskeler Türkiye’nin ihtiyacı varken yurt dışına satılmayacaktır”

“Sağlık kadromuza 32 bin yeni personel alınacak”

“Yerli üretim solunum cihazi üretimine başlıyoruz”

“Bugün itibariyle Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti geldi. Perşembe 300 bin kit gelecek ve bir milyona kadar kitleri kullanacağız”

Aşı geliştirme çalışmalarına destek veriyoruz

“Şimdi tedbir ve evde zaman geçirme zamanıdır”

Sağlık çalışanlarımız adına sizlere teşekkür ediyorum. Toplum titiz haberciliği takdir ediyor. Sizi gönülden kutluyorum. Koronavirüsün ortaya çıktığı tarihin üzerinden 104 gün geçti. Dün akşam saatlerinde son tespit edilen vaka sayısını açıkladım. Şüphelilerin takibinde testlerin hızla yapılmasında, tanı konan hastaların izole edilip tedavi altına alınmasında titiz davranıyoruz.

Tanı sayısı dün itibarıyla 1236 olmuştu. Mücadelede çok ciddi bir deneyim kazandık.

Büyüklerimize seslenmek istiyorum onların koronavirüsten etkilenmemeleri konusunda bizler sorumluluk sahibiyiz. Büyüklerimizden sözlerime kulak vermelerini istirham ediyorum. Bu toplumun sizin hayat tecrübelerinize ihtiyacı var. Torunlarınızın sevgi ve ilginize ihtiyacı var bunları hastayken yapamazsınız. Siz de bu seferliğe mahsus bu öğüdü kabul edin. Önünüzdeki zamanı riske atmayın.

Dünyayı etkileyen bu salgında mümkün olduğu kadar az kayıp vermek istiyoruz. Ortaya koyduğumuz dayanışmanın dünyada örneği yok.

Kadromuza 32 personel daha ilave ediyoruz. Bu dönemde sağlık personelinin ek ödemelerini iyileştirme çabası içindeyiz. Sağlık personelimizin ek ödemelerinin 3 aylık zaman diliminde, tavan yüzde 100 oranında olacağını ifade etmek istiyorum.

“Yerli solunum cihazının seri üretimine başlıyoruz”

Üniversite hastanelerimize, tüm hastanelerimize bütün malzemeler sağlanmaktadır, sağlanmaya devam edilecektir. Yerli solunum cihazlarının seri üretimine başlıyoruz.

Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti sabah geldi, devreye girmiş oldu. Türkiye’de üretilen maskeler Türkiye’nin ihtiyacı varken yurt dışına satılmayacaktır.

Perşembe günü ilave 300 bin hızlı tarama kiti gelmiş olacak ve 1 milyona kadar hızlı tarama kitlerini kullanmak üzere bağlantı yaptık.

Türkiye sağduyulu politika izledi. Tedbirleri hakim kılarsak, biz başka bir ülke olmayacağız. Felaket senaryolarının kolayca alt üst edeceği bir toplum değiliz.

6 üniversite ve 1 merkeze çağrı yapıldı. Kısıtlamaya gitmeden hepsine destek sağlayacağız.

En güvenilir çözümün evde kalmak olduğunu unutmayalım. Hayat eve sığar.

“İyileşen vakalarımız var”

Önümüzdeki günlerde iyileşen vakalarımızı günbegün açıklayacağız. İyileşen vakalarımızın fazla olduğunu belirtmek istiyorum.

Çin’den olumlu sonuç veren ilaç da bu sabah geldi. Yoğun bakım şartlarında tedavisi devam edenlere uygulanmaya başladı.

Hayatını kaybedenler ileri yaş ve kronik hastalığı da olan grup. Zaten önümüzdeki günlerde bütün vakalarla ilgili yaş aralığı dahil olmak üzere paylaşacağız
Bilim Kurulunda çarşamba günü eğitim konusunu gündeme alacağız.

Ölenlerin yaş aralığı 91 yaşa kadar var, 60’ın altında iki hasta var yani 50-60 arası, onun dışındaki bütün hastalar 61’in üzerinde.

Sağlık personelimiz içinde pozitif olan vakalarımız var. Kit açısından sorunumuz yok, önümüzdeki günlerde kit sayısı daha da artmış olacak.

Ayrıntılar gelecek…

ad768x90
ad768x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Koronavirüs Pandemisi Üç Yolla Bitebilir

HIZLI YORUM YAP