DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİST100

10.771,36%0,29

BİTCOİN

2112196฿%0.4709

a

Mozzeralla Peyniri İçin Üretici Kadınlara Manda Dağıtıldı

Manda yetiştiriciliğini canlandırmak ve mozzeralla peyniri üretmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi Selçuk’ta dokuz kadın üreticiye 28 manda hibe etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi manda yetiştiriciliğini canlandırmak için Selçuk’ta dokuz kadın üreticiye 28 manda hibe etti. Başkan Tunç Soyer, “Hedefimiz manda sütünden katma değeri yüksek, İzmir’e özgü ve tüm dünyaya pazarlayacağımız İzmir mozerellası gibi ürünler üretmek” dedi.

ad768x90

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 50 yıl önce yok olan manda yetiştiriciliğini Selçuk’ta yeniden canlandırmak için dokuz kadın üreticiye 28 manda hibe etti. Manda hibe edilen kadın üreticiler, Büyükşehir’in verdiği bakım, besleme, barındırma ve sürü yönetimi eğitimlerini tamamlayarak manda almaya hak kazandılar.

“Hedefimiz, İzmir mozerellası üretmek”

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ekonomiye, sağlığa ve doğaya kattığı değerlere rağmen Türkiye’de toplam süt üretimi içinde manda sütünün payının çok az olduğunu söyledi. Bu tabloyu İzmir’den başlayarak değiştirmeyi hedeflediklerini dile getiren Soyer, şöyle konuştu:

“Bugün dünya mutfaklarına İtalya’dan ulaşan mozerella peyniri manda sütünden yapılıyor. İtalya’ya giden mandalar ise bu coğrafyadan gitmiş. Biz kendi değerimize sahip çıkamazken, başkaları bundan dünyaya pazarladıkları bir ürün yaratıyor. En büyük zenginliğiniz bu bereketli topraklar ve iklim, ancak biz bunları kullanmıyoruz. Aklımızı başımıza toplayarak üretmek, ürettiğimizi dünyaya satmak mecburiyetindeyiz. Manda besiciliğini de bu amaçla İzmir’den başlayarak yeniden yaygınlaştıracağız. Hedefimiz manda sütünden, katma değeri yüksek, İzmir’e özgü ve tüm dünyaya pazarlayacağımız İzmir mozerellası gibi ürünler üretmek. Bunu üreticilerimizle birlikte başaracağız.”

ad768x90

Manda besicisi dokuz kadına teşekkür eden Soyer, “Bize inandılar, kooperatif kurdular. Biz de bu hayvanlardan elde ettikleri sütün damlasını ziyan etmeyeceğiz, hepsini alacağız. Selçuk Efes’te bir zafer yaşanacak. Bir başarı hikayesi yaşanacak ve bu başarı hikayesi Türkiye’ye örnek olacak” dedi.

İzmir mozerellası 2021’de fuarda

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ise Selçuk Efes’i pilot bölge seçerek projeyi başlatan İzmir Büyükşehir Tunç Soyer’e teşekkür ederek, “2021 yılında Terra Madre Fuarı İzmir’de yapılacak. Biz de kadın üreticilerimizin ürettiği manda yoğurdu, manda kaymağı ve İzmir mozerellası ile orada olacağız” dedi.

“Türkiye’ye örnek olacak”

Bundan 50 yıl önce 2 milyon olan manda sayısının bugün çok azaldığını belirten Muş İli Damızlık Manda Yetiştiriciliği Birliği İkinci Başkanı Nejat Emre ise “Nesli tükenmekte olan Anadolu Mandası Başkanımız Tunç Soyer’in projesi ile gelişecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu anlamda Türkiye’ye örnektir” açıklamasını yaptı.

Selçuk Efes Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selda Peynircioğlu da, bu toprakların öz evladı olan yerel ırkları desteklediği ve başka bir tarımın mümkün olduğunu gösterdiği için Başkan Soyer’e teşekkür etti.

Manda yavrularına Efes ve Artemis ismi verildi

Konuşmaların ardından kurayla üreticilere bir erkek, 27 dişi Anadolu ırkı manda verildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer ardından tümü gebe olan mandalardan İzmir’de dünyaya gelen iki manda yavrusuna nazar boncuklu kolye taktı. Manda yavrularına Efes ve Artemis adı verildi.

“Sazlık ve leylekleri görüp anladı”

Bölgedeki yedinci kadın kooperatifi olan Selçuk Efes Kırsal Kalkınma Kooperatifi’nin başkanı Selda Peynircioğlu, Belevi bölgesinin geçmişinde manda yetiştiriciliği olduğunu söyledi. Peynircioğlu, “Yıllar öncesinde ithal hayvancılık başlayınca bölgede manda yetiştiriciliği unutulmuş. Tunç Başkan buraya geldiğinde sazlık ve leylekleri gördü, ‘Burada manda var mıydı?’ diye sordu. Onun bu ileri görüşlülüğü sayesinde böyle bir proje başladı. Şimdi bölgedeki diğer ilçelerde de talep arttı. Hatta projeyle bölge canlandı. Burada sazlıklar, kuşlar var. Zaman içinde burası üniversitelerin kuşlarla ilgili eğitim yapabilecekleri bir bölge haline gelecek” dedi.

“Mandanın geldiği yere sağlık, bereket gelir”

Projeyle manda yetiştiriciliğine başlayacak isimlerden Efes Selçuk Belevi Mahallesi’nde yaşayan Dursun Koyuncu, “Daha önceleri bu bölgede manda yetiştiriciliği varmış. Eskiler ‘Mandanın geldiği yere sağlık, bereket gelir’ derlerdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin projesini duyunca çok mutlu olduk. Hayvancılık öldü. Çiftçi artık hayvan yetiştiremiyor. O nedenle projenin çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Belevi’nde yaşayan ve manda yetiştiriciliği eğitimi alan Şerife Çıtak da, “Tunç Başkan bu fikri geliştirmiş. Köyümüzün geliri artacak. Burası manda için çok uygun bir bölge.” şeklinde konuştu.

ad768x90
ad768x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hong Kong’daki Evcil Hayvanlara Koronavirüs Karantinası

HIZLI YORUM YAP