DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

2200632฿%-1.15245

a

Helal Belgeli Ürünlerin İthalatında Yararlanıcıları Aldatıcı Uygulamalara Karşı Düzenlemeye Gidildi

Türkiye’ye ithal edilerek iç piyasaya arz edilecek ürünlerdeki helal uygunluk işaretlerinin ve bu ürünler için ihtiyari olarak düzenlenen helal uygunluk belgelerinin haksız ticari uygulamalara teşkil etmesinin engellemesi amacıyla düzenleme yapıldı.

Helal Akreditasyon Kurumunun (HAK) hazırladığı Helal Uygunluk Belgeli Ürünlerin İthalatına İlişkin Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

ad768x90

Yönetmelik, ithal edilerek iç piyasaya arz edilecek ürünlerdeki helal uygunluk işaretlerinin ve bu ürünler için ihtiyari olarak düzenlenen helal uygunluk belgelerinin haksız ticari uygulama teşkil etmesini engellemeyi, ilgili düzenlemelere uygunluğunu sağlamayı, tüketicileri diğer yararlanıcıları aldatıcı uygulamalara karşı korumayı amaçlıyor.

Buna göre, piyasaya arz edilecek ve HAK’ın akreditasyon hizmeti verdiği uygunluk değerlendirme alanlarına konu ürünlere yönelik helal uygunluk değerlendirmesi yapacak kuruluşların, Kurumun taraf olduğu ikili, çok taraflı karşılıklı tanıma anlaşmaları kapsamında diğer ülkelerce yetkili kılınmış kurumlarca helal akreditasyonu zorunlu olacak.

İthalat yoluyla piyasaya arz edilecek ürünlerin helal işareti, markası, damgası, resmi veya herhangi bir helal ibaresi taşıması halinde, belirtilen kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi gerekecek.

ad768x90

Belirlenen kurum ve kuruluşlarla bunların helal uygunluk belgesi verdiği firma ve ürün gruplarına ilişkin bilgiler Kurum tarafından gümrük idaresiyle paylaşılacak.

Kurumca ve kurumun yetkilendirdiği kurum veya kuruluşlarca yapılacak kontrollerde Türkiye Gümrük Bölgesi’ne girişi uygun bulunmayan ürünler, mahrecine iade, üçüncü ülkeye transit veya ihraç kaydıyla satış ya da masrafları sahibince karşılanmak koşuluyla imha edilmek üzere bulunduğu gümrük idaresine terk edilebilecek.

Yönetmelik 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek.

ad768x90
ad768x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rus tarım sektöründe batılı şirketlerin ayrılması belirsizlik yarattı

HIZLI YORUM YAP