DOLAR

32,2900$% 0.04

EURO

35,0462% -0.14

GRAM ALTIN

2.474,85%0,36

ÇEYREK ALTIN

4.006,00%-0,17

BİST100

10.511,98%1,86

BİTCOİN

2138108฿%0.30504

a

Kuru Fasulye ve Mercimek İçin Acil Eylem Planı

Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde evde stoklanabildiği için talebi ve fiyatları artan kuru fasulye ve mercimek üretimini artırmak için harekete geçti.

Tarım ve Orman Bakanlığınca stratejik ve fiyatı sık değişen tarım ürünlerinin takip edilmesi amacıyla kurulan “ürün masaları” tarafından, Kovid-19 ve bakliyat sektörüne etkilerine yönelik özel bir analiz hazırlandı.

ad768x90

Analize göre, Kovid-19 insan yaşamını etkileyen tüm sektörlerde olumsuz etki yaratırken, pandeminin süresi bilinmezliğini koruyor. Bu bilinmezlik içerisinde ülkeler tarımsal faaliyetlerin devamlılığı konusunda birçok açmazla mücadele ediyor. Karantina koşulları nedeniyle ekim ve hasat sezonları göz önüne alındığında girdi ve işçilik temini, pazara erişim ile ürünlerin dış pazara ulaşımı gibi konularda sorunlar yaşanıyor.

BAKLAGİLLERE TALEP PİYASA FİYATLARINI ARTIRDI

Her ne kadar tüketici talebine uygun arz bulunsa da karantina koşulları gereği tüketici evde uzun süre depolayabileceği baklagiller ve un gibi ürünlere yöneldi. Beslenme uzmanlarının, bağışıklık sisteminin güçlü tutulması, protein ihtiyacının bitkisel kaynaklı ürünlerden temin edilmesi gibi önerileri de baklagiller talebini artırdı. Türkiye’de de giderek yaygınlaşan vegan beslenme şekli de bu ürünlerin tüketiminin artmasına neden oldu.

Bu ürünlere talepteki ani yükseliş, uluslararası piyasalarda fiyatları artırırken, bu durumda ülkeler iç piyasada yeterliliğin ve fiyat istikrarının sağlanabilmesi için ihracatı durdurma, ithalat vergilerinin sıfırlanması gibi önlemlere başvurdu. Dünya genelinde pandeminin talep artışına neden olması ve arzda ortaya çıkardığı sorunlar nedeniyle fiyat artışlarının devam edeceği öngörülüyor. Ancak artan uluslararası talep dikkate alındığında yurt içi piyasalarda arz talep dengesi açısından, üretimde devamlılığın sağlanması ve ihracata yönelik tedbirlerin alınması gerekiyor.

ad768x90

BAKLİYAT EKİMİ İÇİN TOHUM DESTEĞİ

Tarım ve Orman Bakanlığı da tarımsal ürün arz güvenliğine yönelik tedbirler alırken, özellikle uluslararası piyasalarda fiyatı yükselen mercimek ve kuru fasulye üretim miktarının artırılması için ivedilikle çalışma başlattı. Kuru fasulye üretimine yönelik projeyle pilot 15 ilde kullanılmayan arazilerin tarımsal üretime kazandırılması ve ilave üretim alanı sağlanması amacıyla tohumluğun yüzde 75’i hibe verilerek tarımsal hasılanın artırılması amaçlandı. Mercimek üretiminin artırılması için de pilot 5 ilde tohumluğun yüzde 75’i hibe olarak dağıtıldı.

Hasada kadar kuru fasulye stok, ithalat ve ihracat durumu yakından izlenirken, gerektiğinde ivedilikle yeni tedbirler alınması planlanıyor. Mercimekte de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki ekilişler tamamlanırken, nisan itibarıyla gelişimde bir sorun görülmüyor.

ad768x90
ad768x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (2)
 • Uğur Özden
  4 yıl önce
  0 0

  Bursa Orhangazi Gürle tarım kredi koperatifi Çiftçiye yüzde kırküç gecikme faizi uyguluyor 2 yıl önce doğal afet dolu vurgunu orhangazi İlçe Müdürlüğü raporunu saymıyorum diyerek Gecikme zammı faizi yüzde kırk üç olarak uygulamayadevam ediyor ben malımı satarak Borcumu odemek istiyorum yüzde kırk üç faizi normal faizel borcumu odemek istiyorum Bursa Orhangazi gemiç köyü emekli muhtarı uğur Özden 05325410297

 • Uğur Özden
  4 yıl önce
  0 0

  Citci faizi yüzde kırküç

Sıradaki haber:

Buğday, Arpa ve Mercimekte Yüksek Rekolte Bekleniyor

HIZLI YORUM YAP