DOLAR

32,5932$% -0.63

EURO

35,0608% -0.54

GRAM ALTIN

2.435,58%-0,38

ÇEYREK ALTIN

3.909,00%-0,42

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

2117947฿%-1.57324

a

Hayvanlarını Aşılatmayana 14 Bin TL Ceza Kesilecek!

Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Programı kapsamında Samsun’da 10 Şubat-15 Mayıs 2020 tarihleri arasında Şap ve LSD Aşılama Programları tamamlanması planlanıyor.

Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Programı kapsamında açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, “Şap Hastalığı; eskiden beri bilinen, ülkeler arası canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz yönde etkileyen, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çift tırnaklı hayvanların akut ve çok bulaşıcı viral bir hastalığıdır. Bu hastalığa sığır, manda, koyun keçi domuzların yanında yabani çift tırnaklı hayvanlarda duyarlıdır. Hastalıktan korunmada aşılama önemli olduğundan,  yetiştiricilerimizin 2 aylıktan büyük tüm büyükbaş hayvanlarına Şap aşısını mutlaka yaptırması gerekmektedir.

ad768x90

Sığır NodülerEkzantemi aşısı 3 aylıktan büyük tüm büyükbaş hayvanlara uygulanacaktır. Hastalık büyükbaş hayvanlara sineklerle bulaşan, deride nodül ve yumrularla karakterize edilen, et ve süt veriminde azalma yanı sıra damızlık değerinde düşme ile beraber ekonomik kayıplara neden olan ihbarı mecburi bir durumdur. En etkin korunma yolu ise aşılama ve sineklerle mücadele yoluyla olup büyükbaş hayvan sevklerinde Veteriner Sağlık Raporu almak için Şap aşısı ile beraber Sığır NodülerEkzantemi Aşısı şartı aranacağından yetiştiricilerimizin mutlaka çiçek aşısı yaptırmaları gerekmektedir.

HAYVANLARI AŞILATMAK ZORUNLU

Sağlam, “5996 sayılı ‘Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 4’üncü maddesi gereğince yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunlu olup aksi yönde hareket edenler hakkında ilgili kanuna muhalefetten 2020 yılı için işletme başına 13.934 TL idari para cezası uygulanması hükmü de yasada yer almaktadır. Yine Şap ve LSD aşılarından herhangi birinin eksik olması durumunda hayvanların sevklerine müsaade edilmeyecek olup veteriner sağlık raporu düzenlenmeyecektir.

ad768x90

Aşılama Programları, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz tarafından yürütülecektir. Üreticilerimize düşense mutlaka hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleridir. Yetiştiricilerimizin LSD ve Şap Aşılama Programına göstereceği ilgi İlimizde Şap ve LSD Hastalığı ile mücadelemizi kolaylaştıracaktır. Hayvan sahiplerine ve ilgililere önemle duyulur” dedi.

ad768x90
ad768x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Konya’da Flamingolar Soğuktan Ölüyor!

HIZLI YORUM YAP