DOLAR

33,0413$% 0.65

EURO

36,0249% 0.4

GRAM ALTIN

2.559,20%0,41

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

1942460฿%2.46789

a

Akdeniz Ormanları Dünyada En İyi 5 Proje Arasına Girdi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının (UNDP) hayata geçirdiği “Akdeniz Ormanlarının Entegre Yönetimi Projesi” dünya genelinde en iyi 5 Küresel Çevre Fonu (GEF) projesi arasına girdi.

Ormanlar, karbonun tutulması ve biyolojik çeşitliliğin korunmasının yanı sıra, diğer doğal kaynakları barındırması ve ekosistem hizmetleri gibi önemli pek çok fayda sağlıyor.

ad768x90

Ormanlardaki bu faydalanmanın arttırılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla harekete geçen OGM, 2013 yılında “Akdeniz Ormanlarının Entegre Yönetimi” Projesini, UNDP ile birlikte hayata geçirdi.

ENTEGRE PLANLAMALAR YAPILDI

Proje ile Akdeniz bölgesinin ekolojik ve sosyo-ekonomik özelliklerini temsil eden Andırın, Pos, Gülnar, Gazipaşa ve Köyceğiz’de amenajman planları entegre bir şekilde hazırlandı ve uygulamaya konuldu. Biyolojik çeşitlilik, yangın yönetim planları, karbon odaklı deneme alanları, böcek zararlıları yayılış haritaları, ekoturizm alanları, odun dışı orman ürünleri ve endüstriyel ağaçlandırma alanları ise yine orman amenajman planlarına entegre edildi.

Ayrıca proje ile biyolojik çeşitliliğin korunması, karbon emisyonunun azaltılması ve sosyal faydalar gibi ormanların sağladığı tüm faydaları bir arada gözeterek, alınacak tedbir ve faaliyetleri içeren örnek amenajman planları hazırlanmış oldu.

ad768x90

DEĞER ZİNCİRİ ÇALIŞMASI YAPILDI

Projenin örnek bir proje olduğunun altını çizen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ise “Proje kapsamında defne, kekik ve keçiboynuzu gibi odun dışı ürünler için ‘Değer Zinciri’ çalışmaları yapılarak, bu çalışmalar sonucunda önemli alanlarda hasılat ve üretim planları hazırlandı. Ayrıca geleceğe dönük modellemelerin yapılabildiği ve senaryoların geliştirilebildiği ‘Karar Destek Sistemi’ yazılımı tamamlandı” diye konuştu.

Akdeniz Entegre Orman Yönetimi Projesinin dünya ormancılığında da takdirle karşılandığını da vurgulayan Bakan Pakdemirli, projenin Dünya genelinde en iyi 5 GEF projesi arasına girdiğini sözlerine ekledi.

ad768x90
ad768x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Trabzon’daki Orman Yangınları Kontrol Altına Alındı

HIZLI YORUM YAP