DOLAR

33,0413$% 0.65

EURO

36,0249% 0.4

GRAM ALTIN

2.559,20%0,41

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

1942094฿%1.57133

a

Bakan Yumaklı: Su Rezervuarı Üzerinde Yaptığımız Güneş Enerjisi Sistemi Temiz Bir Enerji

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Su rezervuarı üzerinde yaptığımız güneş enerjisi sistemi temiz bir enerji. Karada yapılan enerji sistemlerinden yüzde 10 daha verimli.” dedi.

Bakan Yumaklı, merkeze bağlı Fatmalı köyü Beşevler mezrası mevkisinde Keban Barajı’nda inşa edilen Türkiye’nin ilk yüzer güneş enerjisi santralinde (GES) incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.

ad768x90

İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklama yapan Yumaklı, illeri ziyaret ettiklerini, bugün de tarımsal üretim için son derece önemli illerden biri olan Elazığ’da bulunduklarını söyledi.

Elazığ’daki Keban Barajı’nın elektrik üretimi ve sulama için önemli su rezervuarlarından biri olduğunu kaydeden Yumaklı, sulama projelerinin ülkede yaygınlaştırılması için projeler geliştirmeye devam ettiklerini belirtti.

Yumaklı, şöyle konuştu:

ad768x90

“Sulama projeleri için özellikle şu an içinde bulunduğumuz alanı düşündüğümüzde baraj ile sulanacak olan alanların arasındaki kot sebebiyle bu sulamaların pompaj sistemiyle yani bir enerjiyle yapılması gerekiyor. Bu da yaklaşık yüzde 40’lık bir ilave maliyet demektir. Arkadaşlarımız bununla ilgili bir AR-GE çalışması başlattı. Türkiye’de su rezervuarlarının üzerinde güneş enerjisi sistemi kurulumu daha önce bir kaç kez küçük çaplı yapılmış. Ancak sisteme elektrik verecek hale gelmemiş. Bulunduğumuz alan AR-GE çalışması neticesinde sisteme elektrik verecek hale getirilmiş. 1 megavatlık bir elektriği sisteme vererek karadaki 2 megavatlık güneş enerjisi sisteminin de entegre olarak bu alandaki sulamanın yaklaşık yarısının enerjisini sağlar duruma gelmiştir.”

Sistemin önemli olduğunu kaydeden Yumaklı, “Su rezervuarı üzerinde yaptığımız güneş enerjisi sistemi temiz bir enerji. Karada yapılan enerji sistemlerinden yüzde 10 daha verimli. Bu rezervuarlardaki elbette belli bir planlamayla yapılacak. Yapılacak olan güneş enerji sistemleri aynı zamanda karadaki alan ihtiyacı ile ilgili baskıyı da azaltacak.” ifadelerini kullandı.

Bakan Yumaklı, bunun bütün ülke çapında yaygınlaştırılmasıyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile koordineli bir çalışma yürüttüklerini bildirdi.

“Türkiye’deki bütün içme suyu hariç, su rezervuarlarının, barajların, göletlerin elbette belli bir seviyede olması gerekir. Yüzde 10’unu bile kullandığımızda Türkiye’nin yıllık elektrik ihtiyacının 4’te 1’ini karşılama potansiyeline sahip. Elbette bu konu teorik bir konu.” ifadelerini kullanan Yumaklı, pratikte de başarılı örnekten hareketle bunun geliştirilmesi için çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Yumaklı, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Özellikle Kuzova pompaj sulaması için ilave bir 3 megavatlık kurulumla birlikte enerji ihtiyacının tamamını sağlayacağız. Bundan sonraki dönem için özellikle iklim değişikliğinin etkisi yine bu sistemin suyun buharlaşmasıyla alakalı sağlayacağı ciddi katkıyı da düşünerek bu projemizi geliştirmeye devam edeceğiz. Özellikle belli bir aşamadan sonra yaptığımız sulama sistemlerinin tamamını kapalı sulama sistemi yapıyoruz, eğer mümkünse cazibe sulamayla birlikte. Elbette tarım için çok önemli olan suyun verimliliğe olan katkısını sağlayarak üretimimizi artırmaya çalışıyoruz. Ancak bu alanlarda olduğu gibi kot farkı sebebiyle eğer bir elektrik enerjisi ihtiyacı olmuş ise bu uygulamalarla birlikte inşallah bundan sonraki dönemde de sulama projelerine ağırlık vereceğiz. Bu önemli projenin pilot uygulamasının yapıldığı Elazığ’a, bütün ülkemize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.”

Programa, Tarım ve Orman Bakan Yardımcıları Ahmet Gümen ve Ebubekir Gizligider, Elazığ Valisi Ömer Toraman, AK Parti Elazığ milletvekilleri Erol Keleş ve Ejder Açıkkapı, Belediye Başkanı ve AK Parti’nin Belediye Başkanı adayı Şahin Şerifoğulları, İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç, DSİ 9. Bölge Müdürü Sebahattin Şamcı, AK Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, kurum yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Bakan Yumaklı, Elazığ’da temaslarda bulundu

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Elazığ’da çeşitli ziyaretlerde bulundu, “Sektör Paydaşları Toplantısı”na katıldı.

Elazığ Valiliği’ni ziyaret edip Valilik Şeref Defteri’ni imzalayan Yumaklı, Vali Ömer Toraman ile görüştü, kentte yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Daha sonra Elazığ Belediyesi ve AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Yumaklı, partililerle bir araya geldi.

Yumaklı, AK Parti İl Başkanlığı’nda yaptığı konuşmada, AK Parti olarak 22 yıldır Türkiye’nin lokomotifi olduklarını, ülkenin her açıdan gelişmesi için AK Parti iktidarları olarak çalıştıklarını, parti olarak millete layık olmanın çabası içerisinde olduklarını belirtti.

Güçlü tarım olmadan güçlü Türkiye’nin olamayacağını, ovaları sulayacak, oradan çok daha verimli ve kaliteli ürünlerin alınmasını sağlayacak projelere ağırlık verdiklerini, Elazığ’a 22 yılda güçlü bir tarım ve orman altyapısının kazandırıldığını dile getiren Yumaklı, 22 yılda Elazığ’a yapılan yatırım ve desteklerin toplam tutarının 35 milyar lira olduğunu, su alanında da yaklaşık 23 milyar liralık 101 su ve sulama tesisi yapıldığını bildirdi.

Kentin orman varlığının artırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü ifade eden Yumaklı, bugüne kadar 82 milyon fidan ve tohumun toprakla buluşturulduğunu, ülkedeki bütün verimli yerlerin üretilmesi için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını kaydetti.

İbrahim Yumaklı, özellikle yeni destekleme sisteminde genç ve kadın girişimcileri tarımsal üretimin içerisinde görmek istediklerini dile getirdi.

Gelecek nesiller için Türkiye Yüzyılı’nı inşa ettiklerini belirten Yumaklı, şöyle konuştu:

“İnşallah da devam edeceğiz. Tarım ve ormancılık sektörü için kavramlarımız var. Yaptığımız üretimin sürdürülebilir, devamlı, verimli, kayıtlı ve kaliteli olması lazım. Bütün elde edilenlerle beraber bu sektöre yatırım olması lazım, inşallah bunları yaparken aynı zamanda değerli kardeşlerim yerel yönetimlerin son derece önemli bir rolünün olduğunu söylemem gerekir. Buradaki kardeşlerimizin, yerel yöneticilerin canı gönülden yapacakları her proje bizler için de başımızın üzerinde yeri olan projeler. Çünkü onlarla beraber başarıya ulaşabilir. Yoksa tek başına sizin karar yazarak ‘hadi bu uygulansın’ dediğinizde bunun uygulanmadığını bizler görüyoruz. Cenabı hak nasip ederse 31 Mart’tan sonra değerli başkanımla beraber o projelere destek ve katkı vereceğiz.

Bakan Yumaklı, Elazığ’da tarım ve ormancılık alanlarına ilişkin hayata geçirdikleri projeleri ve yürüttükleri faaliyetleri de anlatan Yumaklı, yaptıkları işlerde “önce millet” dediklerini söyledi.

“AK Parti’nin gerçek belediyeciliği ile diğerleri arasındaki çok önemli bir fark var.” diyen Yumaklı, konuşmasını şöyle tamamladı:

“O da şu, AK Parti, Sayın Cumhurbaşkanımızın o vizyonu çerçevesinde her zaman için söylediğini yapmıştır, planlamıştır. Söylediği zaman devreye almıştır. Hiçbir zaman için yapamayacağı şeyi milletine söylememiştir. Ancak son dönemde tabirimi maruz görürseniz, tavlama üzerine kurulu bir siyaset güdülüyor. Yani sınırsız vaatler. Kendilerinin de inanmadığı işler. Son dönemde yerel seçimlerle beraber ‘Biz kazanalım, kazanmasak da kaybettirelim’ siyaseti. O kaybettirelim siyasetinin de günün sonunda dönüp dolayıp vuracağı yer yine milletin kendisi. Yani hem milleti düşüneceksiniz hem de milletin lehine bir şey yapmayacaksınız. Dolayısıyla bizim aramızdaki o kalın çizgi, bizim memleket ve millet sevdamızdan oluşuyor. Bizim en büyük gücümüz sizlersiniz. İnşallah bundan sonraki dönemde Türkiye Yüzyılı’nı hep beraber inşa edeceğiz.”

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, daha sonra Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü’nde düzenlenen “Sektör Paydaşları Toplantısı”na katıldı.

ad768x90
ad768x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Mart Ayı Yağışları Üreticinin Yüzünü Güldürdü

HIZLI YORUM YAP